Strojírenství je docela věda a s jeho základy se seznamují již učni a studenti na středních odborných školách a učilištích. Setkávají se jak s teorií, tak i praktickými cvičeními ve školních dílnách. Dozvídají se, že strojařina se opírá zejména o obrábění kovů několika základními https://www.seznamskol.cz/zakladni-skoly/praha/praha-6/ způsoby. Za prvé jsou to vrtáky, výhrubníky a výstružníky, které vytváří válcové otvory kruhového průřezu. Dále sem patří soustružení na vodorovných či svislých strojích (karuselech), přičemž se obrábí osově souměrné součásti. Dalším oborem strojírenství je nástrojařina a broušení brusnými kotouči a také práce se speciálními nástroji, kam patří například protahovací a protlačovací trny.
Nesmíme však zapomenout na velmi rozsáhlou oborovou činnost, a tou je hoblování a frézování.
Fréza je nástroj, který zhotovuje na obrobcích rovné anebo různě zakřivené plochy. Zatímco u soustruhu se otáčí obrobek a požadovaný tvar vytváří soustružnické nože, u frézování je to opačně – tam se otáčí fréza a obrobek je napevno upnutý.
Nejčastějšími typy fréz jsou frézy kotoučové, tvarové a také válcová fréza https://www.i-nastroje.cz/Frezy-valcove-celni-se-stopkou-c32_202_2.htm. Využívají se například pro frézování ozubených kol (tvarové frézy ve tvaru evolventy ozubení) anebo pro různé rovné plochy a drážky. Drážkovací frézy dobře znají i truhláři, kteří s jejich pomocí mohou spojovat dřevěné komponenty a tímto způsobem zajistit pevný a trvalý spoj při výrobě nábytku.
Jak vidíte, fréza je nástroj velmi cenný a důležitý, bez něhož se neobejdou jak výrobci dřevěných předmětů, ale zejména strojaři v mnoha oborech mezioborové činnosti. Frézy jsou zapotřebí v automobilovém průmyslu, v letectví a kosmonautice, při výrobě spotřebního zboží, domácích potřeb, elektroniky a také ručního či elektrického nářadí. Frézy také bývají součástí vybavení údržbářských a domácích dílen, kdy z nich mohou lidé vytvářet velmi pestrou plejádu různých předmětů užitné hodnoty.